A változás egy életre szóló kaland

Légy jobb mindhalálig

Beszédes megszólalások

Beszédmódokkal a személyiségtípusok nyomában

„Csendet tanultam a beszédesektől, toleranciát a türelmetlenektől, kedvességet a durváktól.” (Kahlil Gibran) A vérmérsékletünk megnyilvánul a beszédünkben is. Olykor elég, ha megszólal valaki és egyből levesszük, hogy melyik típusba, típusokba tartozik. Ennek felismerése segíthet abban, hogy jobban…

Tovább olvasom

Adatbrókerek árnyékában

Emberek a virtuális adathalmazban

„Ebben a digitális korban az emberek mind adatbankok; elsősorban az az információ adja az értéküket, amelyet meg lehet szerezni tőlük.” (Dean Ray Koontz) A digitalizáció magával hozza, hogy már nem csupán a hóban és sárban meg a tengerpart homokjában hagyunk lábnyomokat magunk után, hanem a…

Tovább olvasom

Sántító összkép

Amikor a magunkról sugárzott kép eltér a valóságtól

„Minden virág elmond valamit a földről, mely őt növekedéshez segítette, s a fényről, mit beleszőtt önmagába. Ugyanígy vallanak tetteink is magunkról.” (Szent-Gály Kata) Igyekszünk a külvilág felé a legjobb arcunkat mutatni. Mennyire van összhangban ez a kép a valósággal? Olykor minél feljebb jutunk,…

Tovább olvasom

Remény

A bizakodás 5 gyakorlati megnyilvánulása

„Tetteid ne a félelmet, hanem a reményt tükrözzék!” (Nelson Mandela) A remény pozitív érzelem, amely elmeállapotban optimistán szemléljük az életet. Ám bizakodni önmagában kevés. Hiszen százszor hallottuk már, hogy valaki valamiben reménykedett, de végül hiába. Társulnia kell pár dologgal, hogy…

Tovább olvasom

Gondok, bajok, indulatok

A problémák okozta feszültségek

„Legfélelmetesebb ellenségünk a saját idegrendszerünk. A bennünk lévő feszültség bármelyik pillanatban kész átalakulni valamilyen látható tünetté.” (George Orwell) Problémák, problémák, problémák. Életünk nagy részét beárnyékolják a problémák. Olyanok, mint fákon a levelek. Árnyékot vetnek ránk,…

Tovább olvasom

Valakinek lenni

A "ki vagyok" vagy a "milyen vagyok" a meghatározóbb?

„Az vagyok, aki vagyok, nem színfolt, hanem egy élet a sok között.” (Kormos István) Sokszor foglalkozunk azzal, hogy ki vagyok, pedig abból kellene kiindulunk, hogy milyen vagyok. A tulajdonságaink, az értékrendünk, a vágyaink, a céljaink határoznak meg emberként, és ezek testesülnek meg a…

Tovább olvasom

Kétely

A kétségek baljós hálójába gabalyodva

„A kételyek olyanok, akár a fecskék, egymást követik és rajba verődnek.” (Matt Haig) Kételkedni bizonyos szempontból fontos. Nem fogadunk el mindent készen, megkérdőjelezünk, kérdéseket fogalmazunk meg és válaszokat várunk. Az értékrendszerünk intelligens próbatétele az aggályaink felvetése,…

Tovább olvasom

A kapcsolatok ápolása

Mitől érezhetik jobban az emberek, hogy törődünk velük?

„Az ember csak igazi közösségben nyerheti el személyes identitását, csak ott alakíthatja ki azokat a kapcsolatokat, amelyekre bánatában, örömeiben, esetleg szenvedésében szüksége van.” (Csányi Vilmos) Közhely, hogy a kapcsolatainkat karban kell tartani. De ez az ápolás egészen változó formákat…

Tovább olvasom
süti beállítások módosítása