A változás egy életre szóló kaland

Légy jobb mindhalálig

Tapasztalatok a tartalomgyártásról

7 pontban, miként készíthetők színvonalas tartalmak

„Az online világhoz két kulcs van. Ezt nem tanítják sehol, ez az én tapasztalatom: az egyik az őszinteség, a másik a szeretet. Ha őszinte ember vagy, akkor őszinte követőid lesznek.” (Bihari Viktória) Mindjárt öt éve, hogy írogatom a blogomat. A kezdetektől az volt a fő szándékom, hogy értékes…

Tovább olvasom

Családbarát munkahelyek

Miként teremtődik meg a munka és a magánélet közötti összhang?

„A család nem ott van, ahová a vér köt, hanem ott, ahol szeretnek. Ott, ahol melletted állnak.” (Cassandra Clare) Divatos lett erről beszélni, ezzel foglalkozni. Egyre több cég csatlakozik ehhez a kezdeményezéshez, programhoz, és igyekszik megfelelni a követelményeknek, hogy büszkén viselhesse a…

Tovább olvasom

Felolvasztani a jeget

A fagyos munkahelyi légkör megváltoztatása

„Az ellenséges légkörű, igazságtalanság mérgezte munkahelyek fertőzik az alkalmazottakat, és azok ugyanilyen cudar bánásmódban részesítenek másokat.” (Robert I. Sutton) Mondhatjuk, hogy a munka, maga a rideg valóság. És sok munkahely igyekszik ennek tökéletesen megfelelni. A tartózkodó…

Tovább olvasom

Mondjunk több igent!

7 pontban arról, miért érdemes bevállalósabbnak lennünk

„Igent mondani a világra, megismételni, ez a világ újrateremtése, egyszersmind önmagunké is, ezzel válunk nagy művésszé, teremtővé.” (Albert Camus) Jim Carrey Az Igenember című filmje szórakoztatóan ragadja meg a mindenre igen mondás témáját. Persze egy vígjáték úgy hatásos, ha kicsit túltolják.…

Tovább olvasom

Csapat vagy csoport?

A jó csapatok 7 fontos jellemzője

„A csapatban nincs olyan, hogy "én", a csapat győzelmének viszont része.” (Michael Jordan) Nem mindegy, hogy csoport vagy csapat. Csoport lehet egy csomó összeverődött ember, akikben nincs túl sok közös. Csapatot azonban csak alkotni lehet. Tudatosan, irányelvek mentén, céllal. Egy erős közösség…

Tovább olvasom

Kicsiben gondolkodás

A legnagyobb dolgok is kicsiben kezdődnek

„Meglátni a nagyban a nagyot sokkal könnyebb, mint felfedezni a kicsiben a páratlant.” (Horváth Imre) Sokszor halljuk, hogy gondolkodjunk nagyban, mert az eredményességünknek csak a képzeletünk szab határt. Mégis, mit ér a határtalan fantázia, ha nem tudunk elég kicsiben gondolkodni? Ahogy egy fa is…

Tovább olvasom

Tulajdonosi szemlélet

Amit megszereztünk, ami a miénk, arról gondoskodnunk kell

„Ha másokat akarsz legyőzni, senki sem fog segíteni neked, de ha önmagadat akarod legyőzni, mindenki melléd áll.” (Simon Sinek) A birtoklásban jók vagyunk. Enyém, enyém, enyém. Mint egy kisóvodás a homokozóban. Veszünk, gyűjtünk, büszkélkedünk. Megszerezzük, amit lehet, amit kell, hogy a lehető…

Tovább olvasom

A visszajelzések fontossága

Értéket és jelentőséget tulajdonítani az embereknek

„A valódi emberek megérdemlik, hogy válaszoljunk nekik.” (Laurell Kaye Hamilton) Visszajelzések nélkül tanácstalanul bámulnánk bele a világba. Merre menjünk, mit csináljunk, hogyan csináljuk? Minden visszacsatolás alapjaiban a másik ember létének elismerése, a köztünk lévő kommunikáció elfogadása és…

Tovább olvasom
süti beállítások módosítása